Zasady funkcjonowania prawno-podatkowego spółki komandytowej
Zasady funkcjonowania prawno-podatkowego spółki komandytowej
Spółka komandytowa – jest odrębnym typem spółki prawa handlowego. Zaliczamy ją do kategorii spółek osobowych. Spółka komandytowa jest jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej, ale posiada podmiotowość prawną. Spółka może zatem nabywać we własnym imieniu prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać oraz być pozywana.
Jej cechą charakterystyczną jest istnienie dwóch kategorii wspólników – komplementariuszy i komandytariuszy.
Przyczyną wyodrębnienia przez ustawodawcę dwóch rodzajów wspólników jest odmienne ukształtowanie ich pozycji prawnej w spółce.
Komplementariusz – jest wspólnikiem aktywnym, który co do zasady prowadzi sprawy spółki i reprezentuje ją na zewnątrz. Czynne uczestniczenie w kierowaniu spółką przez tego wspólnika ustawodawca połączył jednak z przypisaniem mu nieograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Komplementariusz odpowiada bowiem za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Zwykle komplementariuszem jest Spółka z o.o.
Komandytariusz – pełni rolę wspólnika pasywnego, który w zasadzie nie prowadzi spraw spółki i nie reprezentuje jej. Wspólnik ten odpowiada bowiem za zobowiązania tylko do określonej w umowie kwoty tzw. sumy komandytowej, wolny jest natomiast od odpowiedzialności w zakresie wniesionego wkładu. Zwykle komandytariuszem jest osoba fizyczna.
Umowa spółki – musi być zawarta w formie notarialnej. Definiuje ona wspólników, ich udziały, sumę komandytową, zasady podziału zysku itd. Spółka komandytowa powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
Opodatkowanie – Spółka komandytowa w przeciwieństwie do spółki z o.o. nie jest podatnikiem CIT. Spółka komandytowa nie jest również podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych – podatnikami są wspólnicy spółki. Mogą oni korzystać z opodatkowania PIT stawką liniową.
Najważniejsze zalety spółki komandytowej to:
- Jednokrotne opodatkowanie zysków spółki, w przeciwieństwie do spółki z o.o. lub akcyjnej.
- Możliwość wyboru przez wspólników w spółce, będących osobami fizycznymi, opodatkowania dochodów ze spółki stawką liniową 19%.
- Ograniczenie odpowiedzialności wspólników – komandytariuszy do wysokości sumy komandytowej, a w przypadku wniesienia przez nich wkładów co najmniej w równych wysokości sumy komandytowej całkowite wyłączenie ich odpowiedzialności osobistej.
- Możliwość uczynienia komplementariuszem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej w celu wyeliminowania osobistej odpowiedzialności osób fizycznych.
- Elastyczność dysponowania zyskiem spółki, w tym możliwość podjęcia uchwał o wypłacie zaliczek na poczet zysku w czasie trwania roku obrotowego. W Kodeksie spółek handlowych nie ma postanowień regulujących kwestię pobierania zaliczek na poczet przyszłego zysku spółki komandytowej. Powszechnie przyjmuje się jednak, że oznacza to pełną dopuszczalność wypłacania zaliczek w trakcie roku obrotowego. Nie ma również ograniczeń co do wysokości zaliczek wypłacanych wspólnikom. Wspólnicy mogą we własnym zakresie zdecydować jakie kwoty zaliczek wypłacać. Należy jednak zadbać, by suma zaliczek pobranych w ciągu roku przez wspólnika nie przekraczała przypadającej na niego części zysku za dany rok
- Brak zależności pomiędzy wysokością wniesionego wkładu a wysokością udziału w zysku i kwocie likwidacyjnej.
- Brak wymogu minimalnego kapitału zakładowego.
- Możliwość bieżącego rozliczania przez wspólników dochodów i strat spółki ze stratami i dochodami z innych przedsięwzięć gospodarczych.
- Możliwość dokonania podziału ról w spółce – na wspólników prowadzących sprawy spółki (komplementariuszy) i wspólników nadzorujących (komandytariuszy).
- Co do zasady, spółce komandytowej, powstałej z przekształcenia spółki z o.o. przysługują wszystkie prawa i obowiązki, które przysługiwały spółce z o.o ( jest następca prawnym). – regulują to art. 553 § 1-2 Kodeksu spółek handlowych oraz art. 93a § 2 pkt Ordynacji podatkowej. Oznacza to przykładowo, że przekształcona spółka komandytowa kontynuuje rozliczenia podatkowe w zakresie VAT spółki z o.o
Wady w przypadku przekształcenia Sp. z o.o.:
- która ma zakumulowaną stratę podatkową w spółkę komandytową nie ma możliwości rozliczenia straty poniesionej w spółce z oo z bieżącymi dochodami w spółce komandytowej. W dniu przekształcenia spółka z o.o. jako podatnik CIT przestaje istnieć. Nie ma więc już podmiotu, któremu przysługiwało prawo do rozliczenia straty podatkowej
- Jeśli Sp z o.o. na dzień przekształcenia ma niepodzielony zysk lub kapitał zapasowy lub rezerwowy to wspólnicy muszą zapłacić podatek.