Zawód doradca podatkowy
Współpraca z innymi zawodami – radca prawny, adwokat, biegły rewident, doradca finansowy itp. – czy warto ja podejmować, na jakich zasadach prowadzić.
W dzisiejszych czasach klienci oczekują najczęściej kompleksowych usług, w jednym miejscu chcą mieć obsługę w zakresie podatkowym, księgowym i prawnym.
Taka kompleksowa usługa wychodzi na przeciw ich oczekiwaniom i powoduje, że oferta którą przedstawiamy staje się w oczach potencjalnych klientów bardziej atrakcyjna i bardziej konkurencyjna. Tylko firma, która oprócz doradcy podatkowego zatrudnia grono ekspertów np. biegłego rewidenta, radcę prawnego czy adwokata gwarantuje pełną obsługę przedsiębiorstwa.
Poza tym oferowanie przez doradcę podatkowego swoich usług jedynie w zakresie doradztwa i prowadzenia ksiąg rachunkowych może być trudnym zadaniem w warunkach dużej konkurencji. Nawiązanie współpracy z radcą prawnym, adwokatem, biegłym rewidentem czy doradcą finansowym powoduje, że doradca podatkowy może gwarantować swoim klientom pomoc w jeszcze innych dziedzinach, tworząc silny zewnętrzny wizerunek swojej kancelarii.
Od 10 kwietnia 2010 r. można tworzyć prawnicze spółki multidyscyplinarne. Zmiana przepisów umożliwia szerszą niż dotychczas współpracę przedstawicieli zawodów prawniczych na zasadach bardziej sformalizowanych a przez to też ściślejszych. Podjęcie współpracy w takiej formie, daje duże korzyści, gdyż udziałowcy reprezentujący uzupełniające się wzajemnie zawody będą wspólnie dążyć do stworzenia optymalnego pakietu usług dla swoich klientów, przez co stając się jeszcze bardzie atrakcyjną spółką dla potencjalnych klientów.
Oczywiście nie tylko przez zawiązywanie spółek z innymi zawodami może być stworzona obsługa kompleksowa, nie każdy z doradców podatkowych ma takie możliwości, niemniej jednak można pomyśleć o innych formach współpracy, która zapewni jeszcze pełniejszy pakiet świadczonych usług.
Współpracę taką można oprzeć także o inne modele, takie jak nawiązanie umowy o współpracy, gdzie doradca podatkowy będzie mógł korzystać sporadycznie, jedynie w konkretnych sytuacjach z pomocy innego specjalisty.
W dobie silnej konkurencji , gdzie duże firmy doradcze zapewniają szeroki zakres usług, rozsądnym wydaje się podjęcie decyzji o nawiązaniu współpracy z innymi zawodami, co zapewni wzmocnienie pozycji na rynku każdemu doradcy podatkowemu.
Artykuł ukazał się w serwisie Doradca Podatkowy należącym do Wolters Kluwer.