Wykreslanie z urzędu z rejestru czynnych podatników VAT od 2017 r.
Jak podaje Gazeta Prawna w samym tylko styczniu i lutym z rejestru podatników czynnych VAT wyrzuconych zostało ponad 22,3 tys. podmiotów, stało się to możliwe na kanwie przepisów wprowadzonych od stycznia 2017r.
Przepisy te umożliwiły naczelnikom skarbowym samodzielne wykreślanie podatników z rejestru podatników czynnych VAT. Najgorsze jest jednak to, że naczelnik urzędu skarbowego nie jest prawnie zobligowany do poinformowania takiego podatnika, iż przestał być on czynnym Vat-owcem, więc nasz kontrahent może nawet nie mieć świadomości, że przestał być czynnym podatkiem w zakresie VAT.
Sytuacja się komplikuje jeszcze bardziej, gdy taki podmiot wystawi fakturę sprzedaży nie mając świadomości, że nie ma prawa naliczyć podatku należnego. Kontrahent otrzymujący taki dokument odliczy VAT naliczony niezgodnie z prawem, czyli po jego stronie dojdzie do zaniżenia podatku VAT co skutkuje określonymi sankcjami.
Nie pozostaje nic innego jak weryfikowanie w zasadzie każdej faktury ( i sprzedażowej i zakupowej) w zakresie rejestracji kontrahenta do VAT i drukowanie potwierdzeń na dany dzień z Portalu Podatkowego http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp. Od stycznia bowiem zmienione przepisy ustawy o VAT nakładają na podatnika obowiązek weryfikacji dostawców i odbiorców w zakresie rejestracji do VAT.