NSA o opodatkowaniu świadczeń medycznych dla pracowników

24 maja 2010 NSA w składzie siedmiu sędziów podjął uchwale o opodatkowaniu dodatkowych świadczeń medycznych jakie firmy wykupują pracownikom (sygn. II FPS 1/10). Po rozbieżnych wyrokach WSA w tej sprawie wiele firm miało nadzieję, że zapadnie korzystne dla podatników orzeczenie NSA , które spowoduje jednolite stanowisko organów skarbowych. Niestety NSA w wyroku z 24 maja 2010r. orzekł, że pakiety medyczne stanowią przychody pracowników i należny je opodatkowywać.

Do tej pory utrzymywały się głosy, szczególnie z wyroków WSA, iż fakt że pracownik nie wykorzystuje świadczeń z takiego pakietu przemawia za tym, aby go nie zaliczać do przychodu pracownika i nie opodatkowywać. Przed wczoraj NSA uciął jednak wątpliwości w tej sprawie i jednoznacznie nakazał opodatkowywanie takich pakietów.

Nie jest to korzystne orzeczenie dla wielu firm, które do tej pory nie opodatkowywały takich świadczeń i w obecnej sytuacji są zmuszone do podjęcia decyzji co zrobić z okresami przeszłymi za które wykupowano dla pracowników pakiety medyczne.

No Responses to “NSA o opodatkowaniu świadczeń medycznych dla pracowników”

Leave a Reply