Zakaz odliczania VAT dot. importu usług z rajów podatkowych – niezgodny z prawem unijnym
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 września 2010 r. (sprawa C-395/09 Oasis East sp. z o.o.) orzekł, że przepis zakazujący odliczenia VAT z tytułu importu usług z raju podatkowego jest niezgodny z art. 6 szóstej dyrektywy Rady 77/388/ EWG, której treść została przyjęta przez art. 176 dyrektywy Rady 2006/112/WE.
Przepisy zakazują utrzymania w mocy przepisów krajowych mających zastosowanie w chwili wejścia szóstej dyrektywy 77/388 w danym państwie członkowskim, które w sposób ogólny wyłączają uprawnienia do odliczenia. Wyłączenia w prawie do odliczenia VAT muszą się odnosić do konkretnego rodzaju usług lub towarów, nie mogą mieć charakteru ogólnego.
Dodatkowo Trybunał stwierdził, że zakaz odliczania VAT w polskiej ustawie nie chroni przed oszustwami podatkowymi. W przypadku osób dokonujących oszustw podatkowych w celu unikania opodatkowania można odmówić prawa do odliczenia na podstawie przepisów ogólnych ustawy o VAT.
W dodatku państwo członkowskie może ograniczyć prawa do odliczenia, ale tylko wtedy, gdy uzyska zgodę Rady Europejskiej.
Zgodnie z ww. wyrokiem polskie przepisy powinny zostać dostosowane przepisów do prawa unijnego. Dla podatników, którym polskie regulacje uniemożliwiły odliczenie VAT od powyższych transakcji mogą, powołując się na wyrok trybunału, odzyskać nieodliczony VAT.